Sylabusy

powrót do głównej strony

INFORMATYCZNE SYSTEMY ZARZĄDZANIA
Kierunek: Inżynieria Środowiska. Studia: inżynierskie stacjonarne. Przedmiot fakultatywny.
0 g. wykładów; 30 g. laboratorium komputerowe.

Cel zajęć:
Zajęcia mają za cel zaznajomienie studentów z możliwościami planowania i kontroli realizacji obiektów budowlanych z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania. W ramach przedmiotu podawane są informacje naświetlające zagadnienia teoretyczne związane z rodzajami systemów wspomagających zarządzanie, ich przeznaczenia, sposobem budowy i działania.  Ćwiczenia odbywane w laboratorium komputerowym mają za zadanie praktyczne zapoznanie z działaniem wybranych systemów.

Tematyka ćwiczeń:

• Podstawowe zasady sporządzania kosztorysów budowlanych na podstawie programu komputerowego Norma
  • Norma - Praca z katalogami
  • Norma - Praca z cennikami
  • Norma - Tworzenie kosztorysu: działy i pozycje
  • Norma - Tworzenie kosztorysu: układ i sposób wyświetlania
  • Norma - Operacje na przedmiarze
  • Norma - Definiowanie narzutów dla kosztorysu, działów i pozycji
  • Norma - Praca z kosztorysem: edycja i modyfikacje
  • Norma - Tworzenie rozwiązań wariantowych
  • Norma - Edycja katalogów i cenników
  • MS Project - budowa jednopunktowych sieci zależności
  • MS Project - kalendarz przedsięwzięcia, deklaracja danych o czynnościach, edycja i modyfikacja danych, rodzaje połączeń między czynnościami
  • MS Project - analiza czasu, konfigurowanie wyników obliczeń, terminy dyrektywne czynności, deklarowanie zależności czasowych między dwoma czynnościami
  • MS Project - analiza zasobów - deklaracja danych o środkach (lista analizowanych środków, zapotrzebowanie, dostępność, kosztu użycia zasobów)
  • MS Project - prowadzenie analiz z uwzględnieniem zasobów, wyświetlanie i drukowanie wyników, interpretacja wyników
  • MS Project - prowadzenie analizy kosztów
  • MS Project - kontrola realizacji przedsięwziecia
  • MS Project - sporządzenie i analiza przykładowego harmonogramu sieciowego

Warunki zaliczenia przedmiotu:
Samodzielne wykonanie kosztorysu obiektu budowlanego na podstawie programu Norma oraz wykonanie indywidualnego komputerowego harmonogramu realizacji przykładowego obiektu i zaliczenie testu ze znajomości obu programów.

Literatura:

do góry     powrót do głównej strony